MUDr. Eva SCHALLEROVÁ

Dětská lékařka pro děti a dorost

Zpět

Kojenecké koliky

Přidáno: 18.12.2019 16:40:03 Počet shlédnutí: 695

18 Prosinec 2019

Kolikou nazýváme náhle vzniklý stav dráždivosti, provázený neutišitelným pláčem, křikem, napnutím bříška, přitahováním nožiček k bříšku, zarudnutím v obličeji, bledostí kolem pusinky. Pláč, napínání bříška a další projevy koliky by měly trvat více než 3 hodiny denně a více než 3 dny, 3 a více týdnů ve věku dítěte 3 týdnů až 3 měsíců, s maximem potíží v 6 týdnech (potíže mohou začínat již ve 14 dnech). Kolika se ohlásí náhle, z plného zdraví. Postihuje děti, které normálně prospívají a jsou mimo ataky kolik spokojené a klidné. Začátek a konec je náhlý, bez zjevné příčiny. Kolika někdy končí odchodem plynů a stolice, jindy dítě nakonec usne únavou a vyčerpáním. Koliky se objevují u 15–20 % kojenců nezávisle na způsobu výživy.

Kojenecké koliky

ETIOLOGIE - PŘÍČINA
Je nejasná. Jen méně než 5 % kolik má organický podklad, tzn. způsobený nemocí. Z praktického hlediska je třeba zdůraznit možný příčinný vztah mezi kojeneckými kolikami a intolerancí, nesnášenlivostí bílkoviny kravského mléka (ABKM). Četné studie prokazují příznivý efekt eliminace, vyloučení mléka z výživy kojících matek či náhrady mléčné formule hydrolyzátem - speciálně upravené mléko.

Gastroezofageální reflux (GER) může být jednou z organických příčin, zvláště tehdy, když se potíže objevují za 1–2 hodiny po jídle a pokračují i po 4. měsíci věku. Frekvence kolik je prakticky stejná nezávisle na tom, jak jsou děti živeny, zda mateřským mlékem nebo umělou formulí. U uměle živených bývá popisován větší výskyt kolik v dopoledních hodinách, zatímco u kojených spíše odpoledne a večer.


Akustickou analýzou křiku bylo zjištěno, že křik při kolikách se liší od normálního pravidelného křiku kojenců. Při srovnání s běžným křikem je křik při kolikách variabilnější ve vyšších výškách, více turbulentní, velmi urgentní. S velkým diskomfortem, rušivý až nesnesitelný, velmi iritující na rozdíl od obvyklého křiku kojence.


MOŽNOSTI LÉČBY
Těžko se léčí potíže, které nevíme, odkud se berou a jakým mechanizmem vznikají. Tato věta bohužel platí pro veliké procento případů kojeneckých kolik. Ta menší, byť nezanedbatelná skupina s jasným a jednoznačným organickým podkladem (ABKM, GER...) se zvládne odstraněním příčiny.

Pomoci mohou režimová opatření: nekrmit dítě ve spánku, pokusit se zklidnit ho přebalením, ale ne jídlem, prodlužovat intervaly nočního kojení podle stáří dítěte. Masáže bříška sice neovlivní frekvenci kolik, ale mohou odpomoci od břišní bolesti a uvolnit plyny. Určitý, byť omezený efekt tedy mají. Podobně příznivě působí chování v úlevové poloze na předloktí, kolébání, chování v klubíčku. Tím více u dráždivých dětí. U dětí často chovaných se popisuje menší výskyt kolik. U dětí s regurgitací, tedy vracením stravy aublinkáváním je vhodná zvýšená poloha v postýlce.

Příznivý efekt někdy mají probiotika (probiotické kapky), která ovlivní složení střevní mikroflóry a tím i střevní funkce. Pro uměle živené děti jsou proto vhodnou variantou mléka s probiotiky, prebiotiky, upravenou bílkovinou a sníženou laktózou (Beba Sensitiv, Nutrilon Comfort). Běžně používané čaje proti nadýmání mohou pomoci při plynatosti, ale v léčbě kojeneckých kolik nejsou efektivní. Čaj proti nadýmání může pít matka. Na druhou stranu lžička fenyklového čaje před kojením není prohřeškem, a pokud má matka pocit, že takové opatření funguje, není důvod jí to vymlouvat, zvláště když možnosti kauzální léčby kolik jsou omezené. Bezmléčná výživa kojící matky je efektivní v případě intolerance kravské bílkoviny u dítěte.


Péče a empatie ošetřujícího personálu a interakce s rodinou je klíčovým bodem terapie stavu, pro který přes všechnu snahu neexistuje efektivní terapie. Starost a obavy rodičů mohou být minimalizovány, jestliže dětský lékař celou problematiku podrobně vysvětlí a opakovaně diskutuje. Velmi důležité je oběma rodičům zdůraznit benigní charakter kolik a jejich časovou omezenost.

ZÁVĚR
Pro zajímavost cituji z doporučení americké pediatrické akademie rodičům, jejichž dětí trpí kojeneckými kolikami. K radám s vysavačem a pračkou se nemohu nijak vyjádřit, je to rada z Ameriky, žádnou praktickou zkušenost s ní nemám. K zavinovačce se vyjádřit mohu, někdy to vyřeší celý problém. Dítě přichází na svět poté, co několik měsíců strávilo skrčené a na konci těhotenství natěsno natlačené v děloze. Náhlá volnost pohybu pro něj může být frustrující. Pro mne osobně jako pro pediatra bylo těžké smířit se s dudlíkem. Ale určitě to je lepší varianta než vlastní prstíky nebo palec. Jednak dudlík lze odnaučit nesrovnatelně snadněji, prsty jsou k dispozici trvale, ale hlavně když se děťátko do toho dudlíku pořádně opře, mnoho ze svého vnitřního stresu vrazí právě do něj. Mne by to nikdy nenapadlo, ale moje nesmírně šikovná sestřička Lenka s tím slaví už desítky let úspěchů i ve své rodině.

  1. Když kojíte, vyřaďte mléko a mléčné výrobky, kofein, cibuli, kapustu a další potenciální dráždivé látky ze stravy. Když dáváte umělé mléko, zvolte hypoalergenní formuli. Když je příčinou diskomfortu dítěte potravinová senzitivita, měly by se koliky zmírnit do 1–2 dnů.
  2. Využijte pomůcek k nošení dětí na těle. Pohyb a tělesný kontakt ho zklidní, zvláště když jeho diskomfort přetrvává.
  3. Houpejte dítě, pusťte vysavač ve vedlejší místnosti, nebo buďte s dítětem tam, kde je slyšet pračka nebo sušička. Zvuk a rytmický pohyb může pomoci dítěti usnout. Nikdy nepokládejte dítě na pračku!
  4. Položte si dítě bříškem na klín a jemně mu hlaďte záda. Tlak na břicho může pomoci zbavit se bolesti.
  5. Pevně zabalte dítě do zavinovačky. Cítí se bezpečněji a je v teple.
  6. Je-li jeden z rodičů kuřák, měl by se pokusit přestat kouřit nebo chodit kouřit ven mimo byt. V příštím těhotenství by matka neměla kouřit
  7. Cítíte-li se úzkostná, ve stresu, dejte dítě na starost někomu z rodiny a jděte třeba na procházku. Stačí 1–2 hodiny, které vám pomohou stres a úzkost překonat. Buďte trpělivá a netřeste s dítětem. Když byste s dítětem silně třásla ve snaze ho uklidnit, můžete mu způsobit poranění mozku, slepotu, a dokonce i smrt.
  8. Zatímco některé kojené děti dudlík aktivně odmítají, pro jiné může poskytnout rychlou úlevu

 

Na závěr foto z knihy, kterou mám už mnoho let a stále z ní čerpám - někdy mohou být koliky prvním znakem netrpělivého a neústupného typu osobnosti dítěte. Ze své 38 leté praxe mohu potvrdit, že mnohá tato ukřičená miminka skutečně vyrostla ve velmi silní osobnosti.

Kolika

 

Zdroj: Pediatrie pro praxi, MSD Kompendium klinické medicíny, The Merck Manual
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti